Jak bezpiecznie płacić przez internet?

Nawet jeśli wydaje Ci się, że wiesz już wszystko na temat bezpiecznych płatności internetowych, musisz pamiętać o tym, że cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, aby móc dokonywać kolejnych kradzieży. Aby możliwie jak najbardziej wyeliminować ryzyko potencjalnego przestępstwa, w pierwszym korku musisz sprawdzić zaufane instytucje płatnicze. Są to podmioty, które oferują usługi finansowe, a więc banki i agencje rozliczeniowe.

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi ich rejestr i daje możliwość weryfikacji, czy dana firma spełnia wszystkie wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Na ich stronie internetowej w każdej chwili można sprawdzić, czy dany podmiot znajduje się w rejestrze, jeśli tak, możesz być spokojny. Dawniej sprawdzenie, czy instytucja płatnicza jest wiarygodna, polegało jedynie na tym, aby ustalić, czy jej adres internetowy zaczyna się od protokołu https://. Dzisiaj dość powszechnym zjawiskiem stały się oszustwa, które wykorzystują ten protokół, z tego względu, zawsze trzeba kliknąć w kłódkę i przeczytać, komu został on wystawiony. Często dzieje się tak, że złośliwe oprogramowania, takie jak VBklip czy Banatrix wykrywają czynności skopiowania rachunku bankowego i podczas wklejania go w formularz, zmieniają cyfry na inne, wskazane przez cyberprzestępców. Wykonując takie kroki musimy kilkukrotnie upewnić się, czy numer konta jest poprawny.

Publiczne hotspoty i chargeback

Bardzo istotne przy zachowaniu bezpieczeństwa jest zwracanie uwagi na to, z jakiego źródła internetu korzystamy. Na ataki oszustów jesteśmy szczególnie narażeni, jeśli łączymy się z siecią publiczną, czy to w kawiarni, czy na mieście, czy na uczelni. Te, które posiadają nazwy DarmowyInternet, SiećPubliczna czy podobne, często zbierają wiele różnych połączeń, a router włamywacza modyfikuje treści przesyłanych stron, zmienia numery kont oraz oferuje zafałszowane formularze logowania. Chwila nieuwagi w takiej sytuacji może sprowadzić wiele kłopotów. Jeśli mimo zachowania uwagi i ostrożności padniemy ofiarą cyberprzestępców należy pamiętać o tym, że wszystkie transakcje, które przeprowadzamy kartami Visa czy MasterCard posiadają dodatkową gwarancję, czyli tak zwany chargeback. Można z niej skorzystać, jeśli dane wyciekną albo zobaczymy na swoim koncie podejrzane transakcje. Tuż po złożeniu reklamacji będziemy musieli czekać na decyzję, chociaż wiadomo, że bardzo często wydawane są one po myśli klientów. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak bezpiecznie dokonywać płatności przez internet. Dodatkowo ciekawostki o sklepach internetowych, zapraszamy!

płatności m-commerce Dotpay