Trwa ładowanie proszę czekać ...

Prasa do owoców

23 listopada 2017

​Prasa do owoców jest sprzętem, bez którego właściwie możemy się obejść – podobnie, jak nie potrzebujemy do życia lodówki, pralki ani zmywarki. Sęk w tym, że wszystkie te urządzenia w znacznym stopniu ułatwiają nam życie i  pozwalają oszczędzić sporo czasu oraz pracy, a także umożliwiają maksymalne wykorzystanie potencjału smaku. Drzemiącego w owocach.

Jak zatem należy używać prasy i w jaki sposób powinniśmy przygotować owoce do „prasowania”?

Przede wszystkim, prasa do owoców pozwala na szybkie i proste otrzymanie w stu procentach naturalnego soku oraz moszczu owocowego. Możemy tu użyć właściwie dowolnego rodzaju owoców, poza jabłkami, gruszkami oraz owocami wielkopestkowymi. Oczywiście, podstawowym warunkiem powodzenia całej akcji będzie użycie owoców świeżych i dobrej jakości. Użycie owoców przejrzałych, obitych lub nadgniłych mija się z celem – nawet, jeżeli niewielki procent składników będzie w gorszym stanie, wpłynie to negatywnie na smak całego otrzymanego soku. Lepiej więc wyprodukować mniejsze ilości soku lub moszczu, ale mieć pewność, że będzie on doskonałej jakości, co z pewnością będzie się dało odczuć w smaku.

Owoce, jakie będziemy obrabiać za pomocą prasy, powinny zostać odpowiednio rozdrobnione. Pozwoli to na znaczne zmniejszenie używanej siły nacisku oraz wymiernie przyspieszy cały proces. Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując owoce wstępnie obrobione, tzn. poddane  fermentacji w miazdze, macerowane z nalewki, albo obrobione za pomocą pektolazy. Wszystkie te sposoby przetwarzania owoców powodują, że prasa może pracować znacznie wydajniej i szybciej, więc - pomimo iż wydają się stratą czasu - w rzeczywistości pozwalają na sporą jego oszczędność.

Wstępnie przygotowane owoce należy umieścić w specjalnym worku do prasy. Zapobiegnie on  przedostawaniu się drobnych elementów owoców oraz do napoju, a także znacznie ułatwi mycie całego urządzenia po zakończeniu wyciskania.

Kiedy owoce umieszczone są w worku, można przystąpić do pierwszego skręcenia. Kręcąc powoli, dociskamy tłok tak długo, aż ujrzymy wyciekający sok. Wówczas należy zaprzestać kręcenia i poczekać, aż cały sok, możliwy do uzyskania przy danym nacisku, wypłynie. Kiedy sok przestaje płynąć, ponownie zaczynamy kręcenie. Całą procedurę należy powtarzać kilkukrotnie, aż do momentu całkowitego odciśnięcia soku z pulpy.

Co bardzo istotne - jeżeli mimo naszych wysiłków i silnego dociskania tłoka, sok w ogóle nie płynie, oznacza to, że najprawdopodobniej owoce nie zostały właściwie przygotowane. W takim przypadku dalsze dociskanie na silę nic nie da – należy wyjąć owoce i upewnić się, że są one odpowiednio zmiękczone