Podatek od sprzedaży detalicznej a e-commerce

Sklepy internetowe są w Polsce niezwykle popularne i przewiduje się, że w ciągu najbliższych lat, tendencja ta będzie się utrzymywać i jeszcze mocniej zwiększać swój zakres. Pojawił się również nowy projekt, dotyczący podatku od sprzedaży detalicznej, który nie obejmowałby handlu internetowego. Według ekspertów sytuacja taka w znacznym stopniu może przyczynić się do wzrostu dynamiki rozwoju handlu elektronicznego w Polsce. Już dzisiaj ponad 30 procent towarów, które sprzedawane są przez internet w polskich sklepach, trafia za granicę, do innych krajów Unii Europejskiej.

Pozostałe wędrują nawet do najbardziej odległych miejsc na świecie. Jeżeli wyeliminujemy dodatkowy podatek ze sprzedaży internetowej, będzie to dobrym rozwiązaniem, bo zwiększy handel oraz przedsiębiorczość, a także pomoże pokonać wiele barier. Będzie to sprzyjać sprzedaży w sieci a także polskiej gospodarce, która uzyska większe wpływy. Brak podatku z pewnością jeszcze mocniej pobudzi sprzedaż sieci handlowych w internecie. Edyta Kochlewska, która jest redaktorką naczelną portalu dlahandlu.pl nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że coraz więcej sklepów stacjonarnych zdecyduje się rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż w internecie, bo rozwiązanie to będzie po prostu korzystne i przyniesie dodatkowe zyski.

Sprzedaż transgraniczna otwarta?

Nie ulega wątpliwości, że opodatkowanie sprzedaży w internecie mogłoby należeć do procesu bardzo skomplikowanego. Jako, że taka forma aktywności jest z każdym miesiącem coraz bardziej popularna, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, wiele z naszych rodzimych sklepów decyduje się o rozszerzenie swojej działalności o sprzedaż zagraniczną. Już ponad 12 procent firm sprzedaje w internecie, a jedna szósta z nich, jest otwarta na sprzedaż transgraniczną, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Najbliższe lata z pewnością przyniosą znaczny wzrost zainteresowania tego typu działalnością. Obecnie liderami na tej płaszczyźnie są takie kraje jak Dania czy Szwecja, które aż 30 procent swoich produktów wysyłają do innych miejsc na świecie. Mieszkańcy takich krajów jak Anglia, Niemcy czy nawet Stany Zjednoczone, często odwiedzają polskie sklepy i to w nich kupują produkty.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak bezpiecznie dokonywać płatności przez internet. Dodatkowo ciekawostki o sklepach internetowych, zapraszamy!

płatności m-commerce Dotpay