Zakupy w internecie versus Zakupy w sklepie

Nie da się ukryć, że zakupy w internecie są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Z każdy miesiącem przybywa osób, które się na nie decydują. Polacy jednak bardzo często zanim kupią coś w sieci, chodzą do stacjonarnych sklepów i przeglądają ich oferty. Kupujemy w internecie głównie dlatego, że dzięki niemu można w wygodny i szybki sposób nabyć pożądane produkty, często takie, których nie możemy dostać nigdzie indziej. Dodatkowo ceny są tu zwykle bardziej atrakcyjne niż w tradycyjnych sklepach, co przyczynia się do tego, że decydujemy się na taką formę zakupów.

E-kupujący najczęściej są osobami młodymi, które mają dwadzieścia, trzydzieści lat i pochodzą z dużych aglomeracji miejskich, chociaż najbardziej dynamiczne handel elektroniczny rozwija się wśród grup, które mieszkają poza miastami. Takie osoby nie posiadają dostępu do dużych centrów handlowych i szukają rozwiązań, które pozwolą im nabyć wymarzone produkty i usługi. Tradycyjne sklepy uwielbiają natomiast osoby dojrzałe i starsze. Często da się zauważyć również to, że całe rodziny przemieszczają się podczas weekendów po galeriach handlowych, traktując robienie zakupów jako formę wspólnego spędzania czasu i zapewnienia dzieciom rozrywki, jaką dają duże centra.

Co kupujemy w sieci, a co tradycyjnie?

E-konsumenci pochodzący z Polski najczęściej szukają w sieci nowych ubrań, butów, kosmetyków czy perfum. Obok tego interesują ich również filmy i muzyka. Tendencje te wyraźnie widać w analizie rynku e-commerce, którą przeprowadził Nielsen w 2012 roku. Najczęstszą formą płatności za takie zakupy jest przelew. Sklepy osiedlowe natomiast, a także galerie czy markety są miejscami, w których najczęściej kupujemy produkty spożywcze, chemię gospodarczą oraz meble. Płatności tutaj najczęściej są gotówkowe. Mimo tego, że coraz więcej ludzi w naszym kraju posiada karty płatnicze, aż 80 procent transakcji zakupowych w sklepach stacjonarnych finalizowanych jest banknotami. Osoby, które przed zakupem muszą dotknąć lub zobaczyć produkt, na pewno tak łatwo nie przeniosą się do świata wirtualnego, mimo tego, że ten niesie ze sobą wiele zalet. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak bezpiecznie dokonywać płatności przez internet. Dodatkowo ciekawostki o sklepach internetowych, zapraszamy!

płatności m-commerce Dotpay