O czym musisz pamiętać, jeśli płacisz za zakupy w internecie?

Sklepy internetowe są w Polsce bardzo popularne. Coraz więcej Polaków decyduje się na taką formę zakupów. Dzieje się tak dlatego, że sposób ten jest wygodny, łatwo dostępny, a także zwykle pomaga zaoszczędzić pieniądze, bo ceny internetowe są niższe od tych, które znajdujemy w tradycyjnych sklepach stacjonarnych. Mimo tego, ciągle większość z nas preferuje płatności za zakupione w sieci produkty gotówką, tuż po odbiorze. Sklepy internetowe próbują do tego zniechęcić, poprzez doliczanie dodatkowych prowizji za tego typu usługi. Niektóre z nich w ogóle nie dają takiej alternatywy i zmuszają nas do wyboru innego rodzaju transakcji.

Przelewy online najbardziej popularne!

Najbardziej popularne jest tutaj płacenie przez przelew. Jeśli posiadamy rachunek bankowy, który posiada udostępnioną bankowość elektroniczną, najbardziej wygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z systemów, które udostępnia sklep. Pozwalają one na wykonanie przelewu online lub płatność kartą. Może to na przykład zrobić przez system PayU, który daje obie z wymienionych wcześniej możliwości. Dzięki niemu znacznie skraca się czas finalizacji, a także pojawia się bezpieczeństwo, że sklep nie będzie posiadał dostępu do zbyt wielu danych klienta.

Jak płacić w internecie?

Jest to proste. Musimy bowiem wybrać opcję płatności i wówczas zostajemy automatycznie przekierowani do specjalnej nakładki na systemie udostępnionym przez bank. Na tym etapie należy pamiętać o tym, aby wyłączyć opcję zapisywania loginu oraz hasła. Również w przypadku tradycyjnego logowania nie jest to wskazane. W kolejnym kroku musimy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, bank udostępni nam 3D Secure, czyli kod, który wygeneruje system transakcyjny i zostanie on wysłany na numer telefonu klienta. Aby skończyć proces płatności, konieczne będzie wprowadzenie go w odpowiednie pole. Jeśli jest to możliwe, wyłączmy opcję autouzupełniania i wpisujmy wszystkie dane samodzielnie. Musimy o to zadbać szczególnie wtedy, kiedy z komputera korzystają też inne osoby, gdyż przez zapisane dane, mogą one mieć dostęp do naszego konta, co z pewnością jest czymś, czego chcielibyśmy uniknąć. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak bezpiecznie dokonywać płatności przez internet. Dodatkowo ciekawostki o sklepach internetowych, zapraszamy!

płatności m-commerce Dotpay